Känn dig välkommen till oss

Byteatern Kalmar Länsteater ska vara en teater för hela Kalmar län med ett särskilt stort ansvar för att ge länets barn och unga tillgång till scenkonst som håller hög konstnärlig kvalitet.

För Byteatern Kalmar Länsteater är teaterkonsten en osmidig del i ett levande och hållbart demokratiskt samhälle. Byteaterns föreställningar ska vara aktuella och reflektera människors vardag, historia och identitet. Byteatern ska utmana publiken och problematisera verkligheten utifrån flera perspektiv.

Teatern gör föreställningar som berör, engagerar och ger publiken mod att förändra och ska ha en välkomnande miljö som sprider värme, stimulerar till nyfikenhet och eget skapande. Tröskeln till teaterns föreställningar och verksamheter ska vara låg och alla ska känna sig välkomna.

Byteatern Kalmar Länsteater vill:
• Beröra och engagera
• Utmana och vara aktuell
• Samarbeta och vara öppen

Utmärkelser

Kalmar kommuns Jämställdhetspris 2012
ASSITEJ Youth Theatre Biennal, Ungern 2006
Utvald till Svenska Dansbiennalen 2004
Teaterteknikernas chefsförenings FLIT-pris 2004
Årets Mediemagnet i Kalmar län (nominering) 2004
Årets kultur och näringslivssamarbete (nominering) 2004
Utvald till Svenska Teaterbiennalen 1995, 1999, 2001
Utmärkelse Kalmar kommun 1996
Rotary Certificate of Appreciation
Aftonbladets Kulturpris 1991
Kalmar läns Landstings Kulturpris 1990
Kalmar kommuns Kulturpris 1987
Teaterkritikernas Barnteaterpris 1986-87
Prix De Assitej 1986

Föreställningsbild ur Svärdfisken.
Svärdfisken – en samproduktion mellan Byteatern Kalmar Länsteater och Riksteatern. Foto: Sören Wilks

Byteatern

Följ Byteatern Kalmar Länsteater på Instagram.

Teaterchefer

Mia Carlsson

Mia Carlsson

Verkställande teaterchef
0480-43 44 43
mia@byteatern.se

Daniel Rylander

Daniel Rylander

Konstnärlig teaterchef
0480-43 44 41
daniel@byteatern.se

Teknisk chef

Måns Winge

Teknisk chef
0480-43 44 46
mans@byteatern.se

Ensemble

Edvin Bredefeldt

Edvin Bredefeldt

Skådespelare
edvin@byteatern.se

Martin Ellborg

Martin Ellborg

Skådespelare/musiker
martin@byteatern.se

Pelle Haneaus

Pelle Hanæus

Inför invigningen regisserar Pelle Hanæus invigningsföreställningen förvandlingar.

Helena

Helena Rouditou-Andersson

Teaterpedagog
helena@byteatern.se

Lars Jansson

Lars Jansson

Scenografi och ljusdesign, Hamlet.

Administration

Linda Stenberg

Linda Stenberg

Ekonom/personaladmin
0480-43 44 53 linda@byteatern.se

Anne

Anne Haugaard

Turnéläggare
0480-43 44 48
anne@byteatern.se

Emelie Lund

Marknadsansvarig
0480-43 44 44
emelie@byteatern.se

Kristina Flygare

Dansutvecklare
kristina@byteatern.se

Mia Kjellkvist

Producent
0480-43 44 42
mia@byteatern.se

Inger Strandberg

Publikvärd

Teknik och verkstad

Hanna Engstrand

Hanna Engstrand

Tekniker/turnéledare

hanna@byteatern.se

Pernilla Lindfors

Pernilla Lindfors

Kostymansvarig/
teaterskräddare
0708-49 95 65

pernilla@byteatern.se

Ann-Karin

Ann-Karin Myklebostad

Rekvisitör/
dekormålare/attributör

annkarin@byteatern.se

Linus Wileryd

Linus Wileryd

Ljuddesigner/tekniker/IT-ansvarig

0480-43 44 45

linus@byteatern.se

Åsa

Åsa El Mottaki

Snickare/vaktmästare

0707-94 95 71

aasa@byteatern.se

Joakim Engstrand

Joakim Engstrand

Ljussättare/Tekniker/
Turnéledare

0734-28 21 33

joakim@byteatern.se

Lennart Åkesson

Snickare
lennart@byteatern.se

Petra

Petra Pettersson

Teaterskräddare
petra@byteatern.se

Ove Karlsson

Ove Karlsson

Ljuddesigner/tekniker
/Turnéledare
ove@byteatern.se